کسب سود از طریق عمده فروشی، توزیع مواد غذایی یا تجارت الکترونیک به دلیل آزادی در انتخاب محل فروش محصولات خود بسیار قدرتمند است. چه از طریق دایرکتوری عمده فروشی، یک برنامه بازار، خرید لیبل خصوصی، بازار آنلاین یا خرده فروشی به مشتریان دسترسی پیدا کنید.

 

وقتی درآمد شما در حال رشد است و داده های کسب و کار با آن رشد می کند، ممکن است در تلاش برای سازماندهی همه آن ها استرس داشته باشید. برای ساده‌سازی صورت‌حساب، هزینه‌های مکرر، سود ماهانه و منابع انسانی باید در مورد نمونه‌های سیستم ERP  تحقیق کنید. سپس قسمت سخت فرا می رسد: انتخاب یکی برای کسب و کارتان.

 

بنابراین، سیستم ERP چیست؟ اهمیت ERP چیست و برخی از برترین سیستم های ERP کدامند؟ مهمتر از همه، مزایای سیستم ERP چیست؟

نمونه های ERP

قبل از خواندن مثال‌های ERP، دانستن اینکه ERP مخفف چیست، مفید است ERP. مخفف enterprise resource planning یعنی برنامه ریزی منابع سازمانی است – فرآیند تجزیه و تحلیل و بهبود عملکردهای اصلی یک کسب و کار. سیستم های ERP به شما کمک می کنند تا پیش بینی های داده محور برای شرکت خود بسازید. اصول ERP بر پیش‌بینی داده‌محور متمرکز است، که روشی است برای اتخاذ تصمیمات تجاری آگاهانه بر اساس اطلاعات فعلی و تاریخی.

 

عملکردهای تجاری که ERP می تواند روشن کند شامل مدیریت موجودی خط لوله، حسابداری تجارت الکترونیک، محاسبه نقطه سفارش مجدد محصول و نرخ پر شدن است. این معیارها نشان می‌دهند که یک کسب‌وکار در حال حاضر چقدر سودآور، کارآمد و مقرون به صرفه است، و همچنین اینکه کجا می‌توان آنها را بهبود بخشید.

 

کار ERP همیشه توسط یک کامپیوتر کمک نمی‌شود، اما به لطف پیشرفت‌های مداوم در نرم‌افزار تجارت الکترونیک، امروزه بسیاری از آن‌ها در کامپیوترها دردسترس هستند. در بسیاری از موارد، برنامه‌های کامپیوتری مرتبط می‌توانند به انسان کمک کنند تا در زمان‌های مناسب تصمیم‌های کلیدی بگیرند.

 

نمونه های سیستم ERP

بیشتر تجارت مدرن از طریق خدمات رایانه ای و مبتنی بر اینترنت انجام می شود. به همین دلیل، برای کسی تقریبا غیرممکن است که تمام داده‌هایی را که کسب‌وکارشان به آن‌ها متکی است، پیگیری کنند. اینجاست که نرم افزار ERP وارد می شود.

 

نرم افزار ERP با عملیات اصلی کسب و کار شما، مانند سیستم ردیابی موجودی، دروازه پرداخت تجارت الکترونیک، و حمل و نقل و جابجایی، یکپارچه می شود. وقتی پاسخ های مورد نیاز خود را در یک مکان دارید، دیگر نیازی به جستجو در چندین برنامه نرم افزاری ندارید.

 

نمونه ای از استفاده شرکت از سیستم ERP

از آنجایی که سیستم‌های ERP داده‌های زیادی را متمرکز می‌کنند، دریافت اطلاعات مورد نیاز در زمان نیاز بسیار آسان‌تر است. روزهای مرور سوابق کاغذی در حالی که می‌توانید روی گزارش‌های دیجیتال پر از بینش مفید کلیک کنید، گذشته است.

 

با داشتن چنین ابزار قدرتمندی که در دسترس شماست، ممکن است تعجب کنید که موارد استفاده رایج کدامند. در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده شرکت ها از سیستم ERP آورده شده است:

 

ساده کردن صورتحساب و لیست مخارج. یکی از بزرگترین چالش هایی که شرکت های تجارت الکترونیک با آن مواجه هستند، پرداخت به موقع فاکتورها است. بسیاری از کسب‌وکارها به مشتریان اجازه می‌دهند بدون پرداخت پیش‌پرداخت، سفارش خود را ثبت کنند، که فقط امر اجتناب‌ناپذیر را به تأخیر می‌اندازد. یک سیستم ERP می تواند به شما کمک کند تا شرایط پرداخت خالص ۳۰ را پیاده سازی کنید تا دائماً مشتریان را برای پرداخت تعقیب نکنید. صورتحساب خودکار و یادآوری پرداخت یکی از مزایای استفاده از یک پلتفرم تجارت الکترونیک است.

ردیابی کار در موجودی فرآیند. ردیابی اقلام موجود در انبار شما برای سودآوری بسیار مهم است، اما زمانی که مجبور باشید به صورت دستی این کار را انجام دهید دشوار است. ابتدا، مدیران انبار تأیید می کنند که محموله های جدید در سیستم مناسب ثبت شده است. دوم، آنها اسکنرهای دستی را به کارکنان می دهند که به طور خودکار داده ها را به سیستم ERP در طول فرآیند انجام سفارش ارسال می کنند. ثالثاً، کارگران انبار (ببینید که یک همکار انبار چیست) اقلام را هنگامی که از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل می شوند، اسکن می کنند. این کار باعث کاهش مصرف کاغذ و جلوگیری از اضافه شدن کاغذ می شود.

جریان فرآیند مدیریت انبار خود را بهبود بخشید. انبارداری موفق بر این واقعیت استوار است که هر محموله ورودی از هر مرحله از انبار شما عبور می کند. این جریان فرآیند نامیده می شود و بدون آن، شما به سادگی حدس می زنید که اقلام باید کجا ذخیره شوند. ERP شما می تواند به شما کمک کند تا یک نمودار جریان از جایی که آیتم ها باید بروند و چه زمانی بروند ایجاد کنید.

شفاف سازی ارتباطات گرفتن اطلاعات شما

اگر بتوانید با تیم خود مشورت کنید، نیاز معمولاً مشکلی نیست. با این حال، اگر یک کارمند به اطلاعات مهم بخش دیگری متکی باشد، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. ERP ها پلی بین بخش های مختلف ارائه می دهند که در آن کارکنان می توانند پاسخ های مورد نیاز خود را در کسری از زمان دریافت کنند. حتی بدون وجود یک سیستم ERP، یک پلتفرم همه کاره مانند می‌تواند قابلیت‌های چت درون برنامه‌ای را برای بهبود ارتباطات تیمی در اختیار شما قرار دهد.

سیستم حسابداری ERP: سیستم های مالی ERP

سیستم حسابداری ERP نوعی نرم افزار ERP است که عملکرد حسابداری را ارائه می دهد. این کارکردها شامل حساب های پرداختنی، حساب های دریافتنی، برنامه ریزی مالی و مدیریت منابع است.

 

در حالی که ابزارهای حسابداری و ERP ممکن است مزایای خاصی را مستقل از یکدیگر ارائه دهند، اغلب با ترکیب آنها در زمان و هزینه صرفه جویی می کنید. وقتی اطلاعات محصول شما دقیقاً در کنار گزارش های مالی قرار دارد، دانستن اینکه چه بخش هایی از بودجه باید کاهش یا گسترش یابد، آسان تر است.

 

استفاده از داده‌هایی که ERP شما جمع‌آوری می‌کند مزایای مستقیمی در فعالیت‌های تجاری ضروری مانند پردازش سفارش دارد. اگر معمولاً هزینه‌های حمل و نقل را بر اساس وزن پوشش می‌دهید، اما با استفاده از هزینه‌های ثابت در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید، ERP می‌تواند این موضوع را شناسایی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست